Girls Varsity Track · Girls Varsity Track finishes 1st place at Grand Valley High School


100 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Abbey Pike 14.22a Edgewood (Ashtabula)
2. 12 Jenna Wolfe 14.99a Edgewood (Ashtabula)
3. 12 Christina Nelson 15.30aPR Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Madisyn Milikin 16.05aPR Grand Valley
5. – Paige Brockway 16.06a Edgewood (Ashtabula)
6. – Destiny Rivera 16.11a Edgewood (Ashtabula)
7. 10 Josie Measel 16.37a Edgewood (Ashtabula)
8. – Kaylee Manthey 16.64a Edgewood (Ashtabula)

200 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Abbey Pike 30.60a Edgewood (Ashtabula)
2. 12 Jessica Crouch 31.66a Grand Valley
3. 9 Jennifer Baldwin 31.92aPR Grand Valley
4. 11 Grace Degan 32.54aPR Edgewood (Ashtabula)
5. 11 Kairi Smith 32.96aPR Grand Valley
6. 10 Josie Measel 33.72aPR Edgewood (Ashtabula)
7. – Destiny Rivera 34.34aPR Edgewood (Ashtabula)
8. – Paige Brockway 34.87aPR Edgewood (Ashtabula)

400 Meters Varsity – Finals x
1. 10 Abbie Metcalf 1:09.71aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Maggie Dolezal 1:13.82aPR Edgewood (Ashtabula)
3. 9 Alex Hunt 1:16.27aPR Grand Valley
4. 11 Madisyn Milikin 1:19.35a Grand Valley
5. 9 Kayci Frasure 1:28.80aPR Edgewood (Ashtabula)

800 Meters Varsity – Finals x
1. 11 Caroline Nelson 2:50.64a Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Tammy Liplin 3:08.47aPR Edgewood (Ashtabula)
3. 9 Maggie Dolezal 3:12.97aPR Edgewood (Ashtabula)
4. 10 Abbie Metcalf 3:21.85aPR Edgewood (Ashtabula)
5. – Victoria Weaver 4:04.26aPR Edgewood (Ashtabula)
6. 9 Kayci Frasure 4:04.97aPR Edgewood (Ashtabula)

1600 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Lydia Randolph 5:42.49a Edgewood (Ashtabula)
2. 11 Layce Artman 6:05.79aSR Edgewood (Ashtabula)
3. 11 Caroline Nelson 6:16.81aPR Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Monica Hamalainen 6:34.73a Edgewood (Ashtabula)
5. 9 Tammy Liplin 6:53.92a Edgewood (Ashtabula)

3200 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Lydia Randolph 11:56.74aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 11 Layce Artman 14:00.79a Edgewood (Ashtabula)
3. 11 Monica Hamalainen 14:37.25a Edgewood (Ashtabula)

100m Hurdles – 33″ Varsity – Finals x
1. 12 Erica Perkio 20.41a Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Alex Hunt 20.56aPR Grand Valley
3. 10 Paetyn Lewis 20.61aPR Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Kairi Smith 20.92aSR Grand Valley

300m Hurdles – 30″ Varsity – Finals x
1. 12 Katrina Clason 58.21a Grand Valley
2. 11 Kairi Smith 1:00.15aSR Grand Valley
3. 10 Paetyn Lewis 1:05.21aPR Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Grace Degan 1:09.37a Edgewood (Ashtabula)

4×100 Relay Varsity – Finals x
1. Abbey Pike
Destiny Rivera
Jenna Wolfe
Bella Blenman 58.18a Edgewood (Ashtabula)
2. Maddie Krieg
Carrisa Murduk
Olivia Prah
Jessica Crouch 58.93a Grand Valley

4×200 Relay Varsity – Finals x
1. Maddie Krieg
Olivia Prah
Carrisa Murduk
Katrina Clason 2:06.21a Grand Valley
2. Bella Blenman
Paige Brockway
Destiny Rivera
Abbie Metcalf 2:07.11a Edgewood (Ashtabula)

4×400 Relay Varsity – Finals x
1. Bella Blenman
Grace Degan
Tammy Liplin
Maggie Dolezal 5:12.55a Edgewood (Ashtabula)

4×800 Relay Varsity – Finals x
1. Layce Artman
Monica Hamalainen
Lydia Randolph
Caroline Nelson 10:58.66a Edgewood (Ashtabula)
2. Olivia Prah
Jessica Crouch
Carrisa Murduk
Katrina Clason 12:07.21a Grand Valley

Shot Put – 4kg Varsity – Finals x
1. 12 Jessica Parker 28-01.75PR Grand Valley
2. 10 Maggie McGovern 27-11.75PR Grand Valley
3. 9 Lora Oscar 26-11.50PR Grand Valley
4. 11 Taylor Racut 26-04.50 Edgewood (Ashtabula)
5. 12 Alanna Bragg 23-05.50 Grand Valley
6. 11 Talia McLaughiln 22-05.50PR Edgewood (Ashtabula)
7. – Bailee Adams 22-04.25PR Edgewood (Ashtabula)
8. 9 Jackie Parker 22-03.50PR Grand Valley

Discus – 1kg Varsity – Finals x
1. 10 Maggie McGovern 81-03PR Grand Valley
2. 12 Jessica Parker 72-08 Grand Valley
3. 12 Alanna Bragg 70-05 Grand Valley
4. 9 Lora Oscar 66-03 Grand Valley
5. 11 Taylor Racut 63-05 Edgewood (Ashtabula)
6. 11 Talia McLaughiln 60-03PR Edgewood (Ashtabula)
7. 9 Jackie Parker 44-00 Grand Valley
8. – Bailee Adams 41-00 Edgewood (Ashtabula)
9. 9 Jennifer Baldwin 30-04 Grand Valley

High Jump Varsity – Finals x
1. 11 Maggie Waldo 4-10.00 Grand Valley
2. 12 Katrina Clason 4-04.00 Grand Valley
3. 11 Hannah Tallbacka 4-04.00 Edgewood (Ashtabula)
4. – Kaylee Manthey 4-00.00PR Edgewood (Ashtabula)
9 Mya Page NH Edgewood (Ashtabula)

Pole Vault Varsity – Finals x
1. 11 Maggie Waldo 7-06.00 Grand Valley
2. 12 Christina Nelson 6-06.00PR Edgewood (Ashtabula)
3. 9 Alex Hunt 6-06.00PR Grand Valley
4. 12 Erica Perkio 6-00.00 Edgewood (Ashtabula)
5. 11 Grace Degan 6-00.00PR Edgewood (Ashtabula)
6. 12 Jenna Wolfe 5-06.00 Edgewood (Ashtabula)

Long Jump Varsity – Finals x
1. 12 Jessica Crouch 13-10.00PR Grand Valley
2. 10 Josie Measel 13-06.50PR Edgewood (Ashtabula)
3. 12 Christina Nelson 13-03.00 Edgewood (Ashtabula)
4. 12 Jenna Wolfe 12-11.50PR Edgewood (Ashtabula)
5. 9 Mya Page 11-05.50PR Edgewood (Ashtabula)
6. 10 Paetyn Lewis 11-01.50PR Edgewood (Ashtabula)
7. 11 Hannah Tallbacka 9-02.00 Edgewood (Ashtabula)
9 Jennifer Baldwin ND Grand Valle