Boys Varsity Track · Boys Varsity Track finishes 1st place at Grand Valley High School


Mens Results
100 Meters Varsity – Finals x
1. 10 Nathan Boiarski 11.93aPR Grand Valley
2. 11 Dalton Hanna 12.04aPR Edgewood (Ashtabula)
3. 9 Ezekiel Lucas 12.80a Edgewood (Ashtabula)
4. 9 Jackson Gillespie 12.88a Edgewood (Ashtabula)
5. 10 Ian Miller 13.01a Edgewood (Ashtabula)
6. 12 Isaiah Mitchell 13.12a Edgewood (Ashtabula)
7. 9 Robert Rogers 13.20a Grand Valley
8. – Troy Peterson 14.21a Edgewood (Ashtabula)
9. 11 Brandon Vidmor 14.74aPR Edgewood (Ashtabula)
10. 9 Ethan Hughes 15.30aPR Grand Valley
11. 11 Charlie Ehrhart 15.31aPR Grand Valley

200 Meters Varsity – Finals x
1. 10 Nathan Boiarski 23.41h Grand Valley
2. 11 Blake Blenman 23.90h Edgewood (Ashtabula)
3. 10 Ty Vencill 24.80h Edgewood (Ashtabula)
4. 9 Austin Paneto 25.30h Edgewood (Ashtabula)
6. 10 Hunter Cusano 26.00aPR Edgewood (Ashtabula)
5. 9 Tanner Lee 25.80hPR Grand Valley
7. 9 Jackson Gillespie 26.94aPR Edgewood (Ashtabula)
9. 10 Trent Doyle 29.08aPR Grand Valley
8. 10 Laden Hommes 29.00h Edgewood (Ashtabula)
10. – Tyler Blenman 29.26aPR Edgewood (Ashtabula)
11. 11 Charlie Ehrhart 31.54aPR Grand Valley

400 Meters Varsity – Finals x
1. 11 Blake Blenman 57.54aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Braylon Wetherbee 57.90aPR Edgewood (Ashtabula)
3. 12 Hayden Martin 58.32aSR Grand Valley
4. 9 Austin Paneto 1:00.28a Edgewood (Ashtabula)
5. – Tyler Blenman 1:08.10aPR Edgewood (Ashtabula)

800 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Griffin Obermiyer 2:16.77a Edgewood (Ashtabula)
2. 10 Granison Hill 2:33.89a Edgewood (Ashtabula)
3. 11 Ian McIntyre 2:34.52a Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Max Bogardus 2:40.60a Grand Valley
5. 9 Ethan Hughes 2:49.01aPR Grand Valley

1600 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Joey Jafarace 4:52.71aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 10 David Steimle 5:03.25a Grand Valley
3. 12 Griffin Obermiyer 5:10.61a Edgewood (Ashtabula)
4. 11 Ian McIntyre 5:47.06aPR Edgewood (Ashtabula)

3200 Meters Varsity – Finals x
1. 12 Joey Jafarace 10:55.53a Edgewood (Ashtabula)
2. 10 Granison Hill 10:58.61a Edgewood (Ashtabula)

110m Hurdles – 39″ Varsity – Finals x
1. 11 Christian Curry 17.32aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Robert Rogers 19.94a Grand Valley
3. 11 Hunter Schmude 20.01a Edgewood (Ashtabula)
4. 10 Aidan Whitright 21.43a Grand Valley
5. 10 Hunter Cusano 22.01a Edgewood (Ashtabula)

300m Hurdles – 36″ Varsity – Finals x
1. 11 Christian Curry 44.70aPR Edgewood (Ashtabula)
2. 10 David Steimle 50.36a Grand Valley
3. 10 Aidan Whitright 51.66a Grand Valley
4. 10 Hunter Cusano 54.37a Edgewood (Ashtabula)
5. 10 Trent Doyle 56.81a Grand Valley

4×100 Relay Varsity – Finals x
1. Jackson Gillespie
Ian Miller
Isaiah Mitchell
Ezekiel Lucas 48.63a Edgewood (Ashtabula)
2. Tanner Lee
Trent Doyle
Aidan Whitright
Brady Bogdan 51.99a Grand Valley

4×200 Relay Varsity – Finals x
1. Dalton Hanna
Braylon Wetherbee
Ty Vencill
Ezekiel Lucas 1:41.33a Edgewood (Ashtabula)
2. Max Bogardus
Brady Bogdan
Aidan Whitright
Trent Doyle 1:51.99a Grand Valley
3. Brandon Vidmor
Troy Peterson
Tyler Blenman
Patrick Pierce Ruhland 1:57.16a Edgewood (Ashtabula)

4×400 Relay Varsity – Finals x
1. Nathan Boiarski
David Steimle
Hayden Martin
Tanner Lee 3:53.48a Grand Valley
2. Blake Blenman
Braylon Wetherbee
Austin Jury
Ty Vencill 4:04.23a Edgewood (Ashtabula)
3. Austin Paneto
Ian Miller
Hunter Cusano
Tyler Blenman 4:42.44a Edgewood (Ashtabula)

4×800 Relay Varsity – Finals x
1. Granison Hill
Joey Jafarace
Ian McIntyre
Griffin Obermiyer 9:31.70a Edgewood (Ashtabula)
2. David Steimle
Max Bogardus
Ethan Hughes
Tanner Lee 10:21.69a Grand Valley

Shot Put – 12lb Varsity – Finals x
1. 12 Joe Sieracki 44-09.00 Grand Valley
2. 10 Logan Martin 38-03.50PR Grand Valley
3. 9 Ezekiel Lucas 37-10.50PR Edgewood (Ashtabula)
4. 10 Jason Byers 35-01.00PR Grand Valley
5. 10 John Andrew 33-09.25PR Edgewood (Ashtabula)
6. – Nick Barger 28-08.50PR Edgewood (Ashtabula)
7. 9 Brady Bogdan 28-02.00 Grand Valley
8. 11 Sean Sheldon 26-09.75PR Edgewood (Ashtabula)
9. – Jack Leehan 24-05.25 Edgewood (Ashtabula)
10. – Luke Patriarco 21-01.00PR Edgewood (Ashtabula)

Discus – 1.6kg Varsity – Finals x
1. 12 Joe Sieracki 116-01 Grand Valley
2. 9 Brady Bogdan 111-06PR Grand Valley
3. 10 Jason Byers 104-00PR Grand Valley
4. – Troy Peterson 88-07PR Edgewood (Ashtabula)
5. 10 Logan Martin 88-01PR Grand Valley
6. 10 Ty Vencill 81-04PR Edgewood (Ashtabula)
7. – Nick Barger 77-04PR Edgewood (Ashtabula)
8. 11 Sean Sheldon 75-02 Edgewood (Ashtabula)
9. – Jack Leehan 59-10PR Edgewood (Ashtabula)
10. 10 John Andrew 56-08 Edgewood (Ashtabula)
11. 10 Laden Hommes 52-05PR Edgewood (Ashtabula)
12. – Luke Patriarco 47-10 Edgewood (Ashtabula)

High Jump Varsity – Finals x
1. 11 Christian Curry 5-10.00PR Edgewood (Ashtabula)
2. 9 Robert Rogers 5-06.00PR Grand Valley
3. 12 Austin Jury 5-06.00 Edgewood (Ashtabula)

Pole Vault Varsity – Finals x
1. 12 Austin Jury 10-06.00 Edgewood (Ashtabula)
2. 11 Hunter Schmude 8-06.00 Edgewood (Ashtabula)
3. 9 Robert Rogers 8-06.00PR Grand Valley
4. 12 Hayden Martin 7-06.00 Grand Valley
5. – Patrick Pierce Ruhland 7-00.00PR Edgewood (Ashtabula)

Long Jump Varsity – Finals x
1. 10 Nathan Boiarski 19-00.50 Grand Valley
2. 11 Christian Curry 19-00.00PR Edgewood (Ashtabula)
3. 12 Hayden Martin 18-08.00PR Grand Valley
4. 11 Blake Blenman 18-04.00PR Edgewood (Ashtabula)
5. 9 Jackson Gillespie 16-07.00PR Edgewood (Ashtabula)
6. 10 Laden Hommes 16-06.00 Edgewood (Ashtabula)
7. 11 Hunter Schmude 15-05.50 Edgewood (Ashtabula)
8. – Patrick Pierce Ruhland 14-01.00PR Edgewood (Ashtabula)
11 Charlie Ehrhart ND Grand Valley